Na czym polega idea recyklingu samochodowego?
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale branża automotive jest liderem, jeśli chodzi o recykling części. Ponad 90% masy auta jest ponownie wykorzystywane, czy to w formie części zamiennych, czy źródła surowców. Dlatego poniżej opisujemy proces recyklingu samochodu, od oddania auta do skupu po przetopienie jego części.
Oddanie auta do skupu
Proces zaczyna się od sprzedaży auta w naszym skupie aut w kujawsko-pomorskim. Właściciel otrzymuje pieniądze i zestaw dokumentów, a my przystępujemy do pracy.
Usuniecie materiałów niebezpiecznych i szkodliwych
Najpierw z samochodu usuwany jest akumulator, zbiornik na gaz LPG, wraz z gazem, poduszki powietrzne i wszystkie płyny: olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyny hamulcowe, hydrauliczne, paliwo etc. Wszystkie one są potem przekazywane do recyklingu lub utylizacji podmiotom, które się w tym specjalizują.
Odzysk części zamiennych
Następnie auto jest sprawdzane pod kątem przydatnych części. Stacje demontażu starają się odzyskać jak najwięcej części z demontowanych aut. Jest to opcja najkorzystniejsza zarówno dla środowiska, jak i finansów. Sytuacje są bardzo różne — niektóre auta mają w sobie mnóstwo dobrych elementów, inne nie mają ich prawie wcale. Nadające się do ponownego użycia części są czyszczone, regenerowane i wystawiane na sprzedaż.
Przetworzenie na surowce
Po odzyskaniu części reszta auta jest rozbierana i dzielona na materiały, z których jest wykonana. Uzyskane surowce przekazywane są do odpowiednich firm, które zajmują się ich utylizacją lub (w zdecydowanej większości) ponownym przetworzeniem. Przykładami surowców pozyskiwanych z aut jest:
- szkło — z szyb i luster,
- plastik — z lamp, karoserii i kokpitu,
- miedź — z okablowania, chłodnic,
- guma — z okablowania, uszczelek,
- platyna — z katalizatorów,
- żelazo (stal) - z karoserii, ramy, zawieszenia, silnika,
- aluminium — z chłodnic.