Jakie metale kolorowe można pozyskać z rozbiórki aut?
Recykling jest jednym z ważniejszych działań podejmowanych dla ochrony środowiska i zmniejszania poziomu zużywanej energii oraz towarzyszącej temu emisji. Wycofane z użytkowania pojazdy mogą być ważnym źródłem różnych surowców, jednak rozbiórka aut musi być prowadzona fachowo i w odpowiednich do tego warunkach. Przekonaj się, co wiąże się z demontażem aut i jakie metale kolorowe mogą być w jego ramach pozyskane.
Metale kolorowe używane w pojazdach
Większa część konstrukcji nośnej współczesnych pojazdów jest wykonana z blachy stalowej, która jest używana zarówno do tworzenia kadłuba będącego szkieletem każdego auta, jak i mocowanych do niego paneli. Pewna część elementów jest jednak wykonywana z innych metali. Można je spotkać nie tylko w niektórych częściach karoserii jak np. belki boczne czy podłużnice – tu w grę wchodzi głównie aluminium – ale też w podzespołach mechanicznych i osprzęcie. Wśród nich największy udział, jeśli chodzi o metale kolorowe, ma również aluminium, z którego powstają m.in. bloki i głowice silnika lub obudowy skrzyń biegów. Poza nim w samochodach używa się też pewnej ilości miedzi. Występuje ona zarówno jako czysta – w przewodach i urządzeniach elektrycznych, jak i w postaci stopów - głównie brązów. Znajdą się one m.in. w podzespołach narażonych na wzmożone zużycie np. w panewkach, gniazdach zaworów i wtryskiwaczach. W niektórych podzespołach wykorzystywane są także niewielkie ilości magnezu lub cynku. W elektronice oraz katalizatorach można ponadto znaleźć szczególnie cenne metale kolorowe jak pallad albo platyna.
Kto może pozyskiwać metale kolorowe przy rozbiórce aut?
Zgodnie z przepisami rozbiórką samochodów mogą się zajmować wyłącznie autoryzowane Stacje Demontażu Pojazdów. Dla ograniczenia możliwości nielegalnego wymontowywania części, które może skutkować zanieczyszczeniem środowiska smarami, chłodziwem lub innymi płynami eksploatacyjnymi przy przyjmowaniu wycofywanego auta kontrolowana jest jego masa, a duże odstępstwa oznaczają konieczność poniesienia dodatkowych opłat.