Jakie dokumenty są potrzebne, aby oddać samochód do kasacji?
Właściciel pojazdu powinien być przygotowany na to, że może kiedyś będzie musiał poważnie zastanowić się nad oddaniem samochodu do kasacji. Przekazanie auta do stacji demontażu wiąże się z dopełnieniem ważnych procedur. Warto więc wiedzieć, jakie dokumenty należy przygotować w takiej sytuacji.
Kwestie formalne, czyli dokumenty
Oddanie samochodu do demontażu jest najlepszym rozwiązaniem wówczas, gdy staje się jasne, że auto nie nadaje się do dłuższego użytkowania. Tak bywa przypadku wiekowych pojazdów, których naprawa staje się zbyt kosztowna, a stan budzi poważne zastrzeżenia co do bezpieczeństwa kierowcy i wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Do stacji demontażu pojazdów trafiają też auta o nie najstarszej metryce, ale wykluczone z użytku z różnych powodów. Niestety, jeśli rzeczoznawca orzeknie szkodę całkowitą, to nie możemy liczyć na to, że nawet najbardziej utalentowany mechanik samochodowy przywróci je do użytku.
Wiemy, że zakup samochodu poprzedzony jest przygotowaniami i wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Nie inaczej jest także wtedy, gdy oddajemy auto do kasacji. Przedstawiciele stacji demontażu pojazdów podczas odbierania samochodu będą wymagali okazania:
- dokumentów potwierdzających tożsamość osoby przekazującej samochód. Może to być dowód osobisty, ale honorowane też są prawo jazdy oraz paszport;
- dokumentów pojazdu, czyli:
- dowodu rejestracyjnego,
- karty pojazdu, jeśli ją posiada,
- potwierdzenie własności pojazdu, gdyby w dowodzie rejestracyjnym wpisane były dane innej osoby,
- upoważnienie do kasacji, gdy nie jesteśmy właścicielami samochodu,
- zgody współwłaścicieli, jeśli auto należy jeszcze do kogoś oprócz nas.
W przypadku, gdy nie posiadamy dowodu rejestracyjnego, to należy przedstawić zaświadczenie z wydziału komunikacji jednostki starostwa powiatowego, do której przynależymy. Po przekazaniu auta do kasacji otrzymamy zaświadczenie o demontażu.
O czym należy pamiętać podczas przekazywania auta do kasacji?
Oddanie samochodu do kasacji to sposób na to, by wyrejestrować pojazd, którego nie możemy się pozbyć w inny sposób. Po wyrejestrowaniu auta na podstawie zaświadczenia o demontażu możemy zaprzestać opłacania składek ubezpieczenia OC. Ważne jest zatem, aby kasacja samochodu została przeprowadzona w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
Zawsze należy przekazywać auta do legalnie działających stacji demontażu pojazdów. Potwierdzeniem ich uprawnień do skupowania oraz demontażu aut jest posiadanie zezwolenia wydanego przez marszałka województwa. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest porzucenie samochodu na przypadkowym parkingu lub – co gorsza – w lesie. Niewiele dobrego przyniesie też pozostawienie nieużywanego auta na własnej posesji.
Za samochód, którego czas użytkowania się zakończył, możemy otrzymać pewną zapłatę. Nie będzie to kwota równowarta cenie rynkowej pojazdu, ale zawsze cenny przypływ gotówki. Pamiętajmy więc, że im dłużej auto stoi, tym bardziej niszczeje, a więc i jego elementy tracą na wartości. Stacja demontażu pojazdów dysponuje sprzętem pozwalającym sprawnie przewieźć każdy nawet unieruchomiony samochód.
Stacjonujący pojazd stanowi nadal zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jego wyposażenie stanowią elementy niebezpieczne, np. akumulator oraz pozostałości płynów hamulcowych, chłodniczych czy resztki paliwa. Jednocześnie każdy samochód zawiera bogactwo surowców i komponentów nadających się do recyklingu lub ponownego zastosowania po regeneracji. Proces kasacji auta polega na tym, że pracownicy stacji demontażu skrupulatnie oddzielają to, co wymaga zutylizowania od tych części, które mogą zyskać drugie życie.