Co się dzieje z ubezpieczeniem OC po kasacji pojazdu?
Kasacja pojazdu, czyli jego złomowanie to jedyny sposób, z wyjątkiem sprzedaży auta, aby móc zaprzestać opłacania ubezpieczenia OC. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów, nawet gdy nie są one użytkowane ze względu na zły stan techniczny. Oznacza to, że dopóki nie poddamy pojazdu legalnej kasacji, nie możemy go wyrejestrować i przestać opłacać składek ubezpieczenia OC.
Jakie pojazdy trzeba zezłomować?
Kasacji poddaje się pojazdy, które ze względu na swój stan techniczny nie mogą poruszać się po drogach, zostały uszkodzone w wyniku wypadku i ich naprawa jest zbyt kosztowna lub nie są nam już z różnych względów potrzebne. Sprzedaż takich samochodów jest nie tylko mało opłacalna, ale także trudno jest znaleźć chętnego do ich zakupu. Jeżeli nie sprzedamy samochodu lub go nie zezłomujemy w legalny sposób, to nadal figuruje on w rejestrze jako nasza własność, co wiąże się z koniecznością opłacania ubezpieczenia OC. To zbędny wydatek, którego możemy w łatwy sposób uniknąć, zyskując dodatkowo zwrot niewykorzystanej składki OC.
Kasacja samochodu - niezbędne formalności
Po pierwsze i najważniejsze - kasacją samochodów mogą zajmować się tylko firmy, które przestrzegają obowiązujących przepisów, uzyskały stosowane zezwolenia i wystawiają niezbędne do wyrejestrowania pojazdu dokumenty. Tylko wówczas kasacja jest zgodna z prawem. Zajmujemy się legalną likwidacją aut, ułatwiając naszym klientom pozbycie się problematycznych pojazdów. Dzięki nam kasacja pojazdu przebiegnie nie tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale także z korzyścią dla jego właściciela. Kasacja auta jest równoznaczna z unieważnieniem dokumentów pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Aby mógł on zostać wyrejestrowany, wystawiamy specjalny dokument, który umożliwia także wypowiedzenie umowy zawartej z ubezpieczycielem. Na dopełnienie formalności ustawodawca daje jedynie 30 dni, dlatego nie warto zwlekać z wizytą w odpowiednim wydziale komunikacji w celu wyrejestrowania zezłomowanego pojazdu. Po dopełnieniu formalności mamy prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC oraz zwrotu niewykorzystanych składek, gdy np. samochód uległ uszkodzeniu i został zezłomowany, a my już opłaciliśmy OC na cały rok.