Co się dzieje z pozostałościami pojazdu po zezłomowaniu?
Wiele osób oddając swój stary lub zniszczony samochód na złom zastanawia się, co dalej będzie działo się z ich autem? W tym artykule pokazujemy, co dzieje się z samochodem po oddaniu go do legalnej stacji demontażu, takiej jak arpolautoskup.pl.
Płyny
Wszelkiego rodzaju płyny są z demontowanego auta spuszczane. Paliwo, płyn hamulcowy, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, płyn Adblue i wszystkie inne, są spuszczane do pojemników, które potem są oddawane firmie profesjonalnie zajmującej się utylizacją tego typu odpadów.
Części zamienne
Auto przeznaczone do demontażu głównie staje się w źródłem części zamiennych. Pracownicy naszego skupu aut w kujawsko-pomorskim rozkręcają na części. Te, na które jest popyt i które nadają się do ponownego wykorzystania są czyszczone i magazynowe w celu sprzedaży. Wiele części jest uszkodzona i jest naprawiana lub regenerowana w celu przywrócenia im sprawności przed wystawieniem na sprzedaż. Dotyczy to każdej części auta — od szyb, płyt karoserii po elektronikę czy przewody.
Złom lub śmieci
Pozostałe części są dzielone na dwie kategorie. Te wykonane z surowców wtórnych (metalu, plastiku, szkła), nadające się do przetworzenia oddawane są do odpowiedniego skupu. Elementy wykonane z tworzywa nienadającego się do ponownego przerobienia, na przykład plastiku czy metalu przeżartego rdzą, płynami samochodowymi lub spalinami, są wyrzucane.
Na końcu warto zaznaczyć, ze dużo zależy od tego, jakie auto jest oddawane do skupu oraz w jakim jest stanie. Wraki powypadkowe są zazwyczaj zniszczone w stopniu, który uniemożliwia ponowne wykorzystanie większości ich części, ale te, które są nienaruszone, są niezużyte i jest na nie duży popyt na rynku. Z kolei stare auta posiadają dużo części, które są zbyt zużyte, aby nadawać się do wykorzystania lub nie ma na nie popytu, gdyż auto jest już mało popularne.